Namiński Jan

Jan Namiński (1896-1962)

Jan Namiński

Urodził się 8.12.1896 r. w Janowcu, powiat żniński, jako syn Władysława, mistrza garncarskiego i Rozalii z domu Harmacińskiej. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się rzemiosła w zawodzie masarskim.

W 1915 r. został powołany do służby w Armii Niemieckiej w Kostrzynie nad Odrą. Walczył na froncie francuskim, gdzie był sanitariuszem. W 1916 r. został ranny, walczącw 8. Kompanii 48. Pułku Piechoty. Służąc z kolei w 2. Kompanii 396. Pułku Piechoty 1.11.1918 r. , dostał się pod Valenciennes do niewoli
angielskiej. Przebywał w obozie o kodzie 2D. W styczniu 1919 r. zgłosił się do formującej się jednostki Wojska Polskiego na zachodzie, do Armii Hallera.

Wraz z 19. Pułkiem Piechoty został włączony do walk o Małopolskę. Brał udział w bitwach o Kamieniec Podolski, Jarmolince, Brody, Radziwiłów, Dubno itd. Po odwrocie spod Lwowa brał udział w walce o Warszawę, Modlin, Mławę, Łomżę i Pińsk. Z wojska został zwolniony 21.09.1921 r. w stopniu sierżanta.

Przyjęto go do służby państwowej i pracował jako sekretarz w Komisariacie Obwodowym w Strzałkowie, a następnie w gminie Strzałkowo. Działacz społeczny, członek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Związku Strzeleckiego i innych organizacji. Był prezesem Związku Weteranów Powstań Narodowych od dnia założenia kola (24.07.1932 r.), Straży Pożarnej i innych organizacji. Pracował jako urzędnik.

W 1932 r. zawarł w Strzałkowie związek małżeński z Jadwigą Solińską. Zamieszkał we Wrześni przy ul. Parkowej 1.

Zmarł 23.04.1962 r. i został pochowany na wrzesińskim cmentarzu parafialnym, ekshumowany do grobu rodzinnego na cmentarzu komunalnym.

Jan Namiński
Jan Namiński
Jan Namiński
Jan Namiński
Jan Namiński
Jan Namiński
Jan Namiński
Jan Namiński
Jan Namiński - cmentarz komunalny we Wrześni
Jan Namiński – cmentarz komunalny we Wrześni