Wojciech Pinkowski (1892-1956)
Urodził się 8.04.1892 r. w miejscowości Baby, powiat ostrowski, w rolniczej rodzinie jako syn Jakuba i Katarzyny z domu Smolarek. Posiadał niepełne wykształcenie gimnazjalne.
Został powołany do służby wojskowej w 1913 r. i wcielony do armii niemieckiej. Tu zastała go I wojna światowa. Służył początkowo w stopniu Unteroffizier (podoficer) w 4. Kompanii Kaiser Alexander Garde-Grenadier-Regiment numer 1 z Berlina.
W 1915 r. podczas walk na froncie zachodnim został ranny. Następnie został wcielony w stopniu Vizefeldwebel w skład 10. Kompanii Infanterie-Regiment numer 408 z Berlina, poprzednio zwany również Infanterie-Regiment Berlin. Pułki tego rodzaju, początkowo utworzono jako tzw. pułki obronne, formowane były w kraju przez zastępczych dowództw generalnych z kompanii, które zostały wycofane
z batalionów zastępczych (Ersatz-Bataillon). Kompanie karabinów maszynowych wywodziły się z pierwszych kompanii karabinów maszynowych zastępczych dowództw generalnych. Rozkaz sformowania
pułku został wydany na początku lipca 1916 r. Ponieważ istniało niebezpieczeństwo, że Holandia i Dania staną po stronie aliantów, niektóre z tych pułków były przeznaczone do walki przybrzeżnej i granicznej.
Jego jednostka wojskowa walczyła w składzie 202. Infanterie-Division. Został wzięty do niewoli francuskiej. Wstąpił do Armii Polskiej gen. Hallera, a po jej likwidacji wcielony do 68. Pułku Piechoty we Wrześni w stopniu chorążego. Pełnił funkcje gospodarcze i techniczne.
Zawarł 30.01.1924 r. w Kostrzynie związek małżeński z Balbiną Molik (1897-1985).
Po wybuchu II wojny światowej brał udział w wojnie obronnej 1939 r. Trafił do niemieckiej niewoli, a następnie został wysiedlony do Zwolenia. Tam pracował w młynarstwie.
W 1945 r. powrócił do Wrześni i podjął pracę w Starostwie Powiatowym i następnie w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej.
Zmarł 9.01.1956 r. we Wrześni.