Pielak Stanisław

Stanisław Pielak (1895-1982)

Stanisław Pielak

Urodził się 29.10.1895 r. w Targowej Górce jako syn Stanisława i Marianny z domu Szwed.

Ukończył 4 klasy szkoły powszechnej.

Podczas I wojny światowej został powołany do służby wojskowej i wcielony do armii niemieckiej. Służył w stopniu szeregowca w 8. Kompanii Grenadier–Regiment König Wilhelm I (2. Westpreußisches) numer 7 z Legnicy. Jednostka wojskowa walczyła w składzie 9. Dywizji. Dywizja została we wrześniu 1916 r. wycofana z sektora Calonne i zluzowała 14. Dywizję Bawarską w lasach Vaux Chapitre (Verdun). Wtedy poniosła ogromne straty. 24 października 1916 r. straciła 700 żołnierzy, którzy trafili do niewoli. Podczas bitwy na froncie zachodnim w okolicac Verdun został wzięty do niewoli. Zarejestrowany jako jeniec 20.11.1916 r. przebywał w obozie w Moulins (miejscowość we Francji, stolica departamentu Allier), a następnie przeniesiony do Montluçon (miejscowość we Francji w departamencie Allier).

W latach 1918-1919 służył w stopniu sierżanta w Armii Hallera we Francji w 3. Pułku Instrukcyjnym. Przybrał pseudonim Stefan Płaczyński. Pułk sformowany został na początku kwietnia 1919 we Francji jako 3. Pułk Instrukcyjny na bazie utworzonych w styczniu tegoż roku w miejscowościach Quintin i Potique trzech kompanii instrukcyjnych.

Już 20 maja przetransportowany transportem kolejowym do Kutna przeszedł w rejon Brześcia Kujawskiego i obsadził odcinek polsko-niemieckiej linii rozjemczej. W sierpniu pułk zmienił nazwę na 15. Pułk Strzelców Pieszych, a w ramach łączenia Armii Polskiej gen. Józefa Hallera z Wojskiem Polskim w kraju nazwa pułku została przemianowana na 149. Pułk Piechoty Strzelców Kresowych. W wojnie polsko-bolszewickiej pułk walczył w składzie 18. Dywizji Piechoty na froncie południowo-wschodnim, nad
Wkrą i na Polesiu. Kolejno przybrał nazwę 49. Pułku Piechoty i ostatecznie 49. Huculskiego Pułku Strzelców.

Stanisław Pielak z zawodu był rolnikiem. W 1927 r. zawarł związek małżeński z Franciszką Owczarzak również z Targowej Górki. Z tego małżeństwa w 1930 r. w Targowej Górce urodził się syn Józef Marian. Następnie zawarł związek małżeński z Heleną Karolczak (ur. 1912). W tym małżeństwie urodzili się synowie Jerzy i Marek.

Zmarł 12.02.1982 r. w Targowej Górce.

Stanisław Pielak
Stanisław Pielak
Stanisław Pielak
Stanisław Pielak
Stanisław Pielak
Stanisław Pielak

Stanisław Pielak
Stanisław Pielak
Stanisław Pielak - cmentarz parafialny w Targowej Górce
Stanisław Pielak – cmentarz parafialny w Targowej Górce