Menes Feliks

Feliks Menes (1895-1972)

Urodził się 31.10.1895 r. w Starczanowie, wówczas powiat średzki, obecnie powiat wrzesiński, jako syn Jana i Franciszki z domu Gerszendorf.

Podczas I wojny światowej został powołany do służby wojskowej i wcielony do armii niemieckiej. Służył w stopniu szeregowca w 1. Kompanii 4. Magdeburgisches Infanterie-Regiment numer 67. Podczas bitwy na froncie zachodnim w okolicach Oisy (miejscowość we Francji, w regionie Hauts-de-France, w departamencie Nord) zaginął i okazało się, że trafił do niewoli francuskiej. Jednostka wojskowa walczyła w składzie 34. Dywizji Piechoty. Ta dywizja w czerwcu 1918 r. po czterech dniach pobytu w rezerwie w pobliżu Pernant (na zachód od Soissons), 12.06.1918 r., wzmocniła front w pobliżu Ambleny (na zachód od Soissons), atakując tego samego dnia, mając na celu linię frontu Coeuvres -Vic sur Aisne (miejscowości we Francji, w regionie Hauts-de-France, w departamencie Aisne). Nie mogąc dokonać żadnego postępu, po poniesieniu strat w wysokości około 30 procent swojej siły, dywizja została wycofana 6.07.1918 r. z frontu.

19.07.1918 r. powróciła na jego linię w pobliżu Vauxbuin (południowy zachód od Soissons), a następnie ponosząc wielkie straty (jako jeńców ponad 300 żołnierzy) została 22.07.1918 r. wycofana z walk. Skierowana dla reorganizacji i uzupełnienia w rejonie Guise, następnie przeniosła się do Coucy-le-Château-Auffrique (miejscowości we Francji, w regionie Hauts-de-France, w departamencie Aisne). Tu otrzymała wzmocnienie z Reserve-Infanterie-Regiment numer 67, z rozwiązanej 33. Reserve-Infanterie-Division. Właśnie podczas tych zmagań na froncie zachodnim między 17 czerwca a 8 lipca 1918 r. Feliks Menes został wzięty do niewoli francuskiej. Skierowany 15.08.1918 r. do obozu w Montluçon wstąpił we Francji do Armii Hallera z którą przybył do Polski.

W 1921 r. w Bardzie zawarł związek małżeński z Franciszką Frąckowiak z Chwalibogowa.

Zmarł 16.02.1972. Pochowany na cmentarzu w Biechowie.

Feliks Menes - pierwszy od góry po lewej, jego żona Franciszka pierwsza po prawej na dole (zdjęcie udostępniła Joanna Wójcik)
Feliks Menes – pierwszy od góry po lewej, jego żona Franciszka pierwsza po prawej na dole (zdjęcie udostępniła Joanna Wójcik)
Feliks Menes
Feliks Menes
Feliks Menes
Feliks Menes
Feliks Menes
Feliks Menes
Feliks Menes
Feliks Menes
Feliks Menes
Feliks Menes
Feliks Menes - cmentarz parafialny w Biechowie
Feliks Menes – cmentarz parafialny w Biechowie