Sztandar Placówki Wrzesińskiej Związku Hallerczyków

Do odnalezienia oryginalnego sztandaru przyczynił się pan Hieronim Pawelec, który kiedyś zobaczył zdjęcie sztandaru Związku Hallerczyków we Wrześni w prywatnych zbiorach swojego kolegi pana Mieczysława Maciuszczaka.

Tak opisał poszukiwania sztandaru Związku Hallerczyków we Wrześni w swojej publikacji Poczet Powstańców Wielkopolskich związanych z gminą Sieroszewice i inni żołnierze:

„Zdjęcie sztandaru Związku Hallerczyków z Wrześni, który trzyma Mieczysław Maciuszczak z Sieroszewic, zostało wykonane kilka lat wcześniej. Próbował nawiązać kontakt telefoniczny z posiadaczem sztandaru, telefon nie odpowiadał. Poprzez sołtysa wsi Gutowo Małe pana Grzegorza Sikorskiego, nawiązano kontakt z Jarosławem Pietrzakiem. Wcześniej zadałem pytanie pasjonatce historii pani Hannie Lisiak–Góźdź z Wrześni, co jest wiadomo na temat w/w sztandaru we Wrześni. Nie było informacji, aby znajdował się w muzeum. W związku z powyższym w dniu 05.04.2022 r. wspólnie z Mieczysławem Maciuszczakiem udałem się do Wrześni na wcześniej umówione spotkanie. Na miejscu zastaliśmy Jarosława Pietrzaka, który oświadczył, że jest w posiadaniu sztandaru Związku Hallerczyków z Wrześni, który przejął po swojej matce Gabrieli Pietrzak, zmarłej w dniu 08.03.2022 r. córka Hallerczyka Leona Dębickiego z Wrześni. Matka jej Joanna Dębicka była siostrą hallerczyka Franciszka Szuby. Jarosław Pietrzak udostępnił nam bogate archiwum rodzinne dotyczące hallerczyków. Leon Dębicki był chorążym pocztu sztandarowego. Po wybuchu II wojny światowej, ukrywał sztandar Związku Hallerczyków, aby nie wpadł w ręce hitlerowców. Po II wojnie światowej w dalszym ciągu ukrywał ten sztandar nie wspominając o jego istnieniu z uwagi na sytuacje polityczną. Żołnierze biorący udział w wojnie polsko–bolszewickiej, nie wspominali o tym, że walczyli przeciwko komunistycznej Rosji. Po odwilży politycznej kilka razy brał udział ze sztandarem w różnych uroczystościach kombatanckich. Po jego śmierci w 1985 r. córka Gabriela Pietrzak opiekowała się sztandarem, zabezpieczając go w prawidłowy sposób, aby nie uległ zniszczeniu. Dla niej sztandar ten stanowił wielką wartość historyczną jak i rodzinną”.

Sztandar Placówki Wrzesińskiej Związku Hallerczyków.
Sztandar Placówki Wrzesińskiej Związku Hallerczyków.

Odnalezienie sztandaru stało się inspiracją do dalszych działań mających na celu upamiętnienie wrzesińskich hallerczyków (tablica pamiątkowa w Rynku, okolicznościowa publikacja).